f
Newsy
Charakterystyka rywala: Polonia Bytom
2012-08-31 11:00:00
W sobotę czeka nas kolejny mecz o ligowe punkty w Jaworznie. Ciężko mówić o tym, że miejsce rozgrywania domowych spotkań przez GKS, jest przysłowiową "twierdzą". Tyszanie w dotychczasowych dwóch spotkaniach (z Kolejarzem Stróże i Termalicą Nieciecza) kolejno zremisowali bezbramkowo i przegrali 0:3. Cztery kolejki rozgrywek 1 Ligi nie przyniosły nam także kompletu punktów. Przełamanie ma przynieść mecz z Polonią Bytom, która dotychczas nie zdobyła żadnego punktu.

Pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna
Data założenia: 4 stycznia 1920
Barwy: niebiesko-czerwone

Krótka historia klubu

Klub Sportowy Polonia Bytom powstał w roku 1920, jednak po dwóch latach jego działalność została zawieszona. Reaktywacja nastąpiła w roku 1945. Największe sukcesy bytomskiego klubu przypadają na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to Polonia dwukrotnie sięga po tytuł Mistrza Polski oraz czterokrotnie zostaje v-ce Mistrzem. Bytomska Polonia jako jedyny klub w Polsce może pochwalić się także zdobyciem europejskiego trofeum - w roku 1965 sięgnęła po, nieistniejący już, Puchar Intertoto. W swojej historii klub z Bytomia 35 razy wystąpił na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, co daje mu 14. miejsce w "Tabeli wszech czasów Ekstraklasy". Z szeregów Polonii Bytom powołano łącznie 26 reprezentantów Polski (w tym 5 olimpijczyków), na czele z Edwardem Szymkowiakiem, którego imię nosi stadion Polonii przy ulicy Olimpijskiej 2.

Stadion

Stadion Polonii Bytom mieści się przy ul. Olimpijskiej 2 w Bytomiu. Patronem obiektu jest, wspominany przez nas wcześniej, Edward Szymkowiak - bramkarz Polonii i bezapelacyjnie legenda bytomskiego klubu. Obiekt posiada sztuczne oświetlenie o mocy 1840 luksów, boisko o wymiarach 105 na 78 metrów i może pomieścić łącznie 15 000 kibiców, jednak aktualnie do użytku przeznaczone jest jedynie 7000 miejsc, w tym 4500 siedzących. Rekord frekwencji padł w roku 1965, gdy Polonia w Pucharze Intertoro pokonała FC Schalke Gelsenkirchen aż 6:0. Mecz na żywo oglądało około 60 tysięcy osób!

Poprzednie sezony

Po powrocie do Ekstraklasy, wywalczonym w sezonie 2006/2007, Polonia zanotowała średni występ w roli beniaminka, efektem czego było zajęcie 13. miejsca z przewagą dwóch "oczek" nad strefą spadkową. W sezonie 2008/2009 było już znacznie lepiej. Polonia zajęła 7. miejsce z 35 punktami na swoim koncie, by w kolejnym sezonie powtórzyć ten wyczyn, poprawiając swoją zdobycz punktową o dwa "oczka". Niestety dla bytomskich kibiców , dobrych występów nie udało się powtórzyć i w sezonie 2010/2011, zajmując ostatnie miejsce w ligowej tabeli, Polonia spada na zaplecze Ekstraklasy. Sezon 2011/2012 również nie należał do najlepszych. Wbrew oczekiwaniom Polonia nie walczy o szybki powrót do polskiej elity, a jedynie o utrzymanie się na jej zapleczu. Celu tego nie udaje się jednak osiągnąć i z 35 punktami na koncie Polonia zajmuje 15. miejsce, równoznaczne ze spadkiem do 2. Ligi Zachodniej. Ratunkiem dla bytomskiego klubu okazuje się wycofanie z rozgrywek miejscowego rywala, Ruchu Radzionków, dzięki czemu Polonia, jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz, w sezonie 2012/2013 nadal będzie występować w 1 Lidze.

Najlepsi strzelcy

Najlepszym strzelcem ubiegłego sezonu w bytomskiej Polonii okazał się urodzony w 1992 roku, wychowanek... MOSM Tychy, Jakub Świerczok, który zanotował 12 trafień (czwarty wynik w ogólnej klasyfikacji strzelców). Co ciekawe Tyszanin w barwach Polonii występował tylko jesienią, ponieważ zimą przeniósł się do występującego w niemieckiej Bundeslidze 1.FC Kaiserslautern.

autor: michał
input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition