f
Newsy
Obchody 93 rocznicy Powstania Śląskiego
2012-08-21 14:45:00
W piątek, 17 sierpnia delegacja złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców Tyski Fan oraz Stowarzyszenia Sportowe Tychy wzięła udział w obchodach 93. Rocznicy Powstania Śląskiego, które odbyły się na Czułowie.

Uroczystości zostały rozpoczęte mszą świętą w parafii Podwyższenia Krzyża. Następnie bezpośrednio po mszy wszyscy obecni udali się pod pomnik Powstańców Śląskich. Po odśpiewaniu hymnu Polski kwiaty pod pomnikiem składali m.in. prezydent Andrzej Dziuba, przedstawiciele Rady Miasta, wicemarszałek województwa śląskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego. Na końcu kwiaty pod pomnikiem złożyła także delegacja kibiców GKS Tychy.

Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r., objęło tereny powiatu rybnickiego i pszczyńskiego oraz część okręgu przemysłowego. Na jego czele stanął śląski działacz polityczny Alfons Zgrzebniok, który wraz ze swoim sztabem przebywał w Sosnowcu.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była masakra górników z kopalni "Mysłowice". Górnicy domagali się zaległych wypłat; kiedy 15 sierpnia 1919 r. tłum wtargnął przez bramę, niemieckie wojsko otworzyło ogień. Zginęło wtedy siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec.


autor: michał


93. Rocznica wybuchu Powstania Śląskiego
input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition