f
Newsy
Armio Wyklęta, GKS o was PAMIĘTA!
2015-03-01 09:57:00
Jak co roku kibice klubu GKS Tychy organizują imprezę związaną z obchodami święta państwowego, jakim jest ?Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych?. Organizatorem uroczystości w naszym mieście są Stowarzyszenia ?Sportowe Tychy? i ?Tyski Fan? oraz Miejskie Centrum Kultury .


W niedzielę 01 marca zapraszamy od godziny 16:00 na plac Baczyńskiego w Tychach. Przewidujemy szereg atrakcji nie tylko dla najmłodszych uczestników. Dzięki pomocy rekonstruktorów z 73 pułku piechoty, oraz Bractwa Kurkowego z Pszczyny, każdy będzie mógł zapoznać się z bronią, umundurowaniem oraz historią nie tylko partyzantki lat 1944 ? 1963, lecz także historią Rzeczpospolitej szlacheckiej. Niewątpliwą atrakcję stanowić będzie prezentacja armaty należącej do Bractwa Kurkowego. Każdy będzie mógł skosztować również wojskowej grochówki.
Część oficjalna pod tablicą upamiętniającą Niezłomnych rozpocznie się o godzinie 16:45. Po apelu poległych i złożeniu wieńców około godziny 17:15 zapraszamy na plac przed Teatrem Małym. Tutaj zaprezentowana zostanie inscenizacja bitewna z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów. Żołnierze szturmem przeprawiając się między innym przez Tyski Potok odbiją więźniów z rąk oprawców z UB i NKWD.


Kim byli Żołnierze Wyklęci i dlaczego ich czcimy ?
Kiedy kończyła się II wojna światowa jeden niemiecki brutalny terror został zastąpiony w Polsce równie bezwzględnym systemem komunistycznym. Tysiące młodych ludzi widząc okrucieństwa nowej władzy sprzeciwili się narzuconemu systemowi i zbrojnie w lasach utworzyli nową partyzantkę, licząc na to, iż ich walka i opór doprowadzą do powstania faktycznie wolnej Polski.
Niezłomni osiągali spore sukcesy. Rozbijali więzienia, niszczyli posterunki UB, wykonywali na kolaborantach wyroki śmierci. Byli gwarantem bezpieczeństwa dla miejscowej ludności. Chronili przed rabunkami i gwałtami.
Okazało się jednak, iż walka którą podjęli z biegiem czasu skazana była na porażkę. Wróg był coraz potężniejszy, a aparat represji coraz sprawniejszy. Stalinowski terror, który rozciągnął się nad Polską dopełnił reszty. Żołnierze Wyklęci zepchnięci do lasów, walczący z UB, milicją i NKWD, cały czas pod presją obławy, a także niestety niejednokrotnie zdrady, torturowani i skazywani w pokazowych procesach na śmierć - nie ulegli. Nie poddawszy się ginęli w walce, lub w trakcie tortur polegających często na pozbawianiu snu, zrywaniu paznokci, rażeniu prądem czy też sadzaniu na odwróconej nodze od stołka. Ostatni z Wyklętych Józef Franczak ?Lalek? został zamordowany w 1963 roku. Szacuje się, iż komuniści zamordowali około 20 tysięcy Wyklętych, a 250 tysięcy poddanych zostało dalszym represjom w obozach i więzieniach.
Niezłomni dali nam, współczesnym piękne świadectwo: wiary, męstwa, patriotyzmu i odwagi.
W czasach PRL-u komunistyczna władza dołożyła wszelkich starań aby o tych ludziach i tych wydarzeniach zapomniano. Propaganda przedstawiała ich co najwyżej jako reakcyjnych bandytów i morderców. Ze smutkiem stwierdzamy, iż do dziś w niektórych mediach, nawet tych lokalnych takie oceny są publicznie propagowane.
Po 1989 roku należało mieć nadzieję, iż Niezłomni doczekają rehabilitacji. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Ostatni żyjący kaci i prześladowcy pobierają wysokie świadczenia, a w mediach głównego nurtu kreowani są na autorytety. Natomiast rodziny i potomkowie Żołnierzy Wyklętych, którzy w PRL-u byli represjonowani, pozbawiani pracy, dziś po wielokroć żyją w ubóstwie. Naszą rolą jest więc pielęgnowanie prawdy o tamtych czasach oraz odkłamanie historii.CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!
input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition