f
Newsy
Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014
2014-03-02 18:18:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014

1 marca to kolejny ważny dzień dla polskich patriotów. Już po raz trzeci kibice GKS Tychy składają hołd Żołnierzom Wyklętym. Przez ostatnie dwa lata obchody odbywały się pod pomnikiem gen. Stefana "Grota" Roweckiego. Jednak gdy padł pomysł o zrobieniu tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych wiedzieliśmy, że ten rok obchodów nabierze nowego wymiaru. Przygotowania do 1 marca zaczęliśmy już kilka miesięcy temu, dzięki determinacji kibiców naszego klubu, jako pierwsi w Polsce wywalczyliśmy od swojego miasta sfinansowanie owej tablicy. Miejscem, gdzie tablica miała zostać umieszczona i odsłonięta został wybrany plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Gdy już wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, rozpoczęcie obchodów zostało wyznaczone na godzinę 17, jednak już kilka godzin wcześniej zaczęli pojawiać się pierwsi kibice pomagając w przygotowaniach. Im bliżej dochodziła godzina zero, tym pojawiało się więcej kibiców i mieszkańców naszego miasta. Przed rozpoczęciem można już było podziwiać pokaz broni 73. pułku piechoty, stoisko to było bardzo oblegane szczególnie przez najmłodszych. Inni zaś mogli raczyć się herbatą, kawą czy też pyszną wojskową grochówką z kotła, którą wybierali przede wszystkim starsi mieszkańcy.

Gdy wybiła godzina 17 i najważniejsi goście zasiedli już na swoich miejscach następuję oficjalne rozpoczęcie obchodów. My ze swojej strony rozciągamy trzy flagi: "Precz z komuną", "Emigracja", i naszą reprezentacyjną "Gdziekolwiek będziesz...", a ponadto trzymamy duży transparent z napisem "Ku Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci". Wielu z nas ma w rękach biało-czerwone flagi na kijach. Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu wszystkich gości, zostaje zaciągnięta warta honorowa przez harcerzy i 73. pułk piechoty, następnie głos zabierają oficjele m.in. prezydent miasta Tychy, wicewojewoda śląski, pełnomocnik wojewody śląskiego i dyrektor oddziału IPN w Katowicach. Po owych przemówieniach następuję główna i najważniejszą część naszych obchodów, a mianowicie odsłonięcie tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Odsłonięcia dokonała najważniejszą osoba na dzisiejszych obchodach, a mowa tu o kpt. Stanisławie Turskim pseudonim "Czarnocki". Po odśpiewaniu Roty, poświęceniu przez księży tablicy i przecięciu wstęgi, przyszedł czas na zabranie głosu przez kapitana Stanisława Turskiego. Po opowiedzeniu swojego młodzieńczego życia, o walkach z wrogami i o tym jak kochał i kocha Polskę, zaapelował do młodzieży by i oni kochali Polskę tak jak on, a wtedy Polską będzie wielka i szczęśliwa. Mamy nadzieję, że niejedna osobą wzięła sobie słowa kapitana do serca. Należy również wspomnieć o tym, że na naszych obchodach pojawił się Pan Artur Zawisza. Jesteśmy dumni, że wybrał akurat nasze miasto Tychy.

Następnie zostały złożone wieńce pod pomnikiem, z naszej strony wieńce składała delegacja ze stowarzyszenia kibiców "Tyski Fan" oraz delegacja naszej "Emigracji". Potem została wszystkim zaprezentowana prezentacja multimedialna z apelem poległych. Po zakończeniu części multimedialnej wszyscy zostali poproszeni o przejście do specjalnie wyznaczonego miejsca, gdzie miała odbyć się pierwsza w Tychach bitewna rekonstrukcja historyczna 73 pułku piechoty. Wybuchy z broni niosły się po wszystkich ulicach w Tychach, a radości dzieci z zebranych łusek nie było końca. Na koniec przy akompaniamencie trąbki, wraz z chórem Presto Cantabile zostaję odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego w blasku około 50 rac, które rozświetliły plac Baczyńskiego.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i do zobaczenia za rok!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! KRÓLOWIE ŚLĄSKA - GKS TYCHY - POLSKA!

Poniżej prezentujemy videorelację z obchodów, której autorem jest Łukasz Mucha:

input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition