f
Newsy
W 94. rocznicę I Powstania Śląskiego
2013-08-17 14:56:00
W piątek, 16 sierpnia, grupa kibiców GKS Tychy, w tym kibice zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Tyski Fan", wzięła udział w oficjalnych uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego.

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie mszą w kościele p.w. Krzyża Świętego na Czułowie. Po mszy uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie zostały złożone kwiaty. W uroczystościach, poza kibicami, wzięli udział m.in. żołnierze, harcerze, przedstawiciele władz państwowych, radni miasta Tychy, mieszkańcy Czułowa i wielu innych Tyszan.

I Powstanie Śląskie było zbrojnym wystąpieniem mającym na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 roku.

w Tychach bowiem, dnia 17 sierpnia 1919 roku, padło hasło do powstania. Tutaj robotnik, rolnik, inteligent, ramię przy ramieniu rzucili się pierwsi do boju, tutaj iskra, tląca w duszach Ślązaków-Polaków, zamieniła się w płonącą żagiew, wielki płomień, by ogarnąć cały Śląsk, tutaj ideę wcielono w czynów stal. Obywatelom Tychów przypadł zaszczyt najpierwej krwią serdeczną zaznaczyć swą polskość, ruszyć do zwycięskiego boju, wyznaczyć nową granicę Polski hekatombą ofiar, na Ołtarzu Ojczyzny złożonych. Poszli w bój, jednością silni, ideą niezłomni. Trzydziestu obywateli Tych padło w I powstaniu. Zginęli, lecz duch i idea powstańcza żyje...

Polska Zachodnia, wydanie z dnia 28 sierpnia 1930 roku

input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition