f
Newsy
Przed 1. kolejką - o rywalu słów kilka.
2013-07-27 15:08:00
W niedzielę nasi piłkarze zainaugurują sezon 2013/2014 w I Lidze. Rywalami podopiecznych Tomasza Fornalika będzie zespół z Łęcznej, który dzięki staraniom swoich kibiców, w tym sezonie powraca do swojej historycznej nazwy i ponownie na pierwszoligowym froncie będziemy oglądać Górnika.

O rywalu słów kilka:

Górnik Łęczna to zespół założony w 1979 roku. Obecnie jest to najwyżej sklasyfikowany klub na Lubelszczyźnie. Warto zaznaczyć, ze Górnik jest jednym z dwóch klubów z województwa Lubelskiego, który występował w najwyższej klasie rozgrywkowej (Motor Lublin rozegrał w niej 9 sezonów), mając na swoim koncie 4 sezony rozegrane na tym szczeblu. Największym sukcesem było zajęcie przez Górnika 7. miejsca w Ekstraklasie (sezon 2004/2005) oraz dojście do fazy ćwierćfinałowej Pucharu Polski (sezon 2000/2001).

Stadion

Górnik swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie przy Al. Jana Pawła II w Łęcznej. Stadion może pomieścić 7500 kibiców, posiada dwie kryte trybuny i oświetlenie o mocy 1410 lux.

Górnik przed sezonem 2013/2014

Łęcznianie przed startem obecnego sezonu dokonali kilku solidnych wzmocnień. Do klubu przyszli tacy piłkarze jak:

Lukáš Bielák (MFK Ružomberok), Grzegorz Bonin (Górnik Zabrze), Mateusz Broź (Garbarnia Kraków), Dominik Budzyński (Radomiak Radom), Michał Fidziukiewicz (Jagiellonia Białystok), Nikolajs Kozačuks (Daugava Ryga), Bartłomiej Niedziela (Flota Świnoujście), Paweł Sasin (Dolcan Ząbki), Łukasz Sołowiej (Wigry Suwałki), , Maciej Szmatiuk (wolny transfer), Damian Szpak (Motor Lublin), Damian Szuprytowski (Concordia Elbląg), Julien Tadrowski (Pogoń Szczecin) , Mateusz Wilk (Pogoń Szczecin), Łukasz Zwoliński (Pogoń Szczecin), Takaya Kawanabe (FC Jurmala)

Do tych nazwisk należy dodać także solidny zaciąg z drugiej drużyny. Działacze lubelskiego klubu liczą w tym sezonie co najmniej na włączenie się do walki o awans. Pomóc w tym mają dokonane transfery, ale także... kibice, którzy powracają na stadion, by po przerwie spowodowanej konfliktem związanym ze zmianą nazwy klubu, ponownie wspierać Górnika.

Przypomnimy tylko, że konflikt na linii klub - kibice trwał od 18 lutego 2011 roku, kiedy to nazwa klubu została zmieniona na Górniczy Klub Sportowy Bogdanka Łęczna. Dla kibiców Górnika oczywiście taki "zabieg" był nie do przyjęcia, stąd też postanowiono całkowicie zbojkotować Bogdankę i zapoczątkować akcję, do której zresztą przyłączyła się cała kibicowska Polska, "w Łęcznej tylko Górnik". Następnym krokiem kibiców, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kibiców Górnika Łęczna, było powołanie do życia sekcji piłkarskiej GKS Górnik 1979 Łęczna i zgłoszenie drużyny do rozgrywek B-klasy.

23 lipca 2013 roku klubowi działacze, po wielu rozmowach z przedstawicielami kibiców, postanowił powrócić do historycznej nazwy i w sezonie 2013/2014 na boiskach I ligi znowu występować będzie Górnik Łęczna. Owocem rozmów była także deklaracja, w której to pierwszoligowy klub zobowiązał się do pomocy drużynie założonej przez kibiców, która w sezonie 2013/2014 występować będzie jako beniaminek Klasy Okręgowej Lublin.

autor: michał
input.com.pl StrefaFilmowa.net.pl Sklep ADRENALINA Kancelaria Rachunkowa
WWW.TYSKIFAN.PL Copyright © 2008 - 2011 Proudly powered by input.CMS / djh&steinerpl edition